Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(7)
Form of Work
Książki
(7)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(3)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Publikacje religijne
(1)
Status
available
(5)
unknown
(2)
Branch
Oddział dla dorosłych
(5)
Czytelnia Dorośli
(2)
Author
Bujak Adam (1942- )
(2)
Jan Paweł II (papież ; 1920-2005)
(2)
Mari Arturo (1940- )
(2)
Polak Wojciech (1962- )
(2)
Galij-Skarbińska Sylwia (1978- )
(1)
Nalaskowski Aleksander (1957- )
(1)
Ryszka Czesław (1946- )
(1)
Sosnowski Leszek (1948- )
(1)
Wolski Marcin
(1)
Wolski Marcin (1947- )
(1)
Year
2020 - 2025
(4)
2010 - 2019
(1)
2000 - 2009
(2)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(7)
Language
Polish
(7)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Jan Paweł II (papież ; 1920-2005)
(2)
Bitwa pod Cecorą (1620)
(1)
Duchowieństwo katolickie
(1)
Fotografia polska
(1)
Fotografia włoska
(1)
Holokaust
(1)
Inteligencja (socjologia)
(1)
Kościół a państwo
(1)
Kościół katolicki
(1)
Krytyka społeczna
(1)
Kształcenie
(1)
Kultura
(1)
Ludobójstwo niemieckie (1939-1945)
(1)
Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne
(1)
Podróże
(1)
Polityka historyczna
(1)
Polityka zagraniczna
(1)
Prymasi
(1)
Społeczeństwo
(1)
Szkolnictwo wyższe
(1)
Słudzy Boży
(1)
Więźniowie polityczni
(1)
Wojny polsko-moskiewskie (1604-1634)
(1)
Wojsko
(1)
Wyszyński, Stefan (1901-1981)
(1)
Świat
(1)
Żółkiewski, Stanisław (1547-1620)
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
2001-
(2)
1501-1600
(1)
1601-1700
(1)
1939-1945
(1)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
Subject: place
Polska
(4)
Niemcy
(1)
Genre/Form
Biografia
(2)
Opracowanie
(2)
Mowy i homilie papieskie
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Publicystyka
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Relacja z podróży
(1)
Reportaż
(1)
Domain
Historia
(3)
Bezpieczeństwo i wojskowość
(2)
Edukacja i pedagogika
(1)
Podróże i turystyka
(1)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(1)
Religia i duchowość
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
7 results Filter
No cover
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia Dorośli
Brak informacji o dostępności: sygn. 2P (1 egz.)
Book
In basket
Bankructwo polskiej inteligencji / Aleksander Nalaskowski. - Kraków : Biały Kruk, 2022. - 247, [1] strona : fotografie, ilustracje, wykresy ; 25 cm.
Wygląda na to, że polska inteligencja, czyli warstwa ludzi wykształconych, żyjących z pracy umysłowej, zbankrutowała. Niekoniecznie finansowo, ale na pewno ideowo. Pod koniec wieku XX zboczyła gdzieś na manowce i powoli przestała się liczyć jako wiodąca grupa społeczna, z której wyłaniają się elity. Autor tej książki zastanawia się nad przyczynami tego zjawiska i ubolewa nad nim, ponieważ „jakiekolwiek odbudowanie Polski, przeprowadzenie ważnych reform zawsze będzie kulało, jeśli nie odbudujemy warstwy naszej inteligencji”. Daje przykłady, dokąd zabrnęli np. naukowcy: otóż wspierają oni w olbrzymiej większości neomarksistowskie teorie. Oderwali się od życia społecznego. Najradykalniejsze ugrupowania lewicowe uzyskują u nich dziewięciokrotnie wyższe notowania niż wśród „zwykłych” wyborców. Poparcie dla obozu patriotycznego jest wśród pracowników nauki czterokrotnie niższe niż wśród pozostałych obywateli.
Autor domaga się radykalnej zmiany szkolnictwa wyższego. „Jak najprędzej trzeba przywrócić mu funkcję reprodukcyjną młodej polskiej inteligencji” – pisze wybitny pedagog i publicysta zarazem, prof. Aleksander Nalaskowski. – „Ale inteligencji rzeczywistej, a nie rzekomej. Inteligencji nie spowitej doktryną czy ideologią, ale rzetelnym rozpoznaniem własnych korzeni. Tylko bowiem będąc wiernym własnej życiodajnej tradycji, możemy stać się tolerancyjni i życzliwi dla innych kultur”. Książka obfituje w błyskotliwe refleksje na tematy gorąco dyskutowane w naszym społeczeństwie. Opisuje i wyjaśnia kryzys cywilizacyjny, jaki dotknął świat. Przekaz wzbogacają liczne ilustracje. [okł.]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 316 (1 egz.)
Book
In basket
Zbrodnia i grabież : jak Niemcy tuszują prawdę o sobie : 1939-2019 / Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska - Kraków : Biały Kruk, 2019. - 394, [6] stron : faksymile, fotografie, ilustracje, portrety ; 24 cm.
To nie była wojna jak inne. Od samego początku nie miała polegać na walce z polską armią, ale głównie na masowym terrorze ludności cywilnej. Pierwsze bomby w Wieluniu nie spadły na żaden obiekt militarny, ale na prywatne domy, szpital, kościoły. Niemcy w latach 1939-1945 wymordowali, najczęściej bestialsko, ponad 6 milionów obywateli II Rzeczypospolitej. Naszych rodziców i dziadków, wujków i ciotki wywozili masowo na roboty przymusowe w głąb Rzeszy; była to praca niewolnicza. Terroryzowali i poniżali Polaków, więzili, torturowali i zabijali ich w obozach koncentracyjnych, a także w gestapowskich kazamatach. Zniszczyli setki polskich miast i tysiące wsi, które nie były żadnymi celami wojskowymi. Zrabowali i wywieźli do Rzeszy nasze skarby narodowe, dzieła sztuki, aktywa bankowe, zakłady przemysłowe, wyposażenia kościołów i domów prywatnych. Grabili wszystko, co się dało. Uprowadzili do Rzeszy w celu zniemczenia 200 tysięcy polskich dzieci. Wiele bezcennych polskich zabytków, skarbów kultury, największe archiwa i biblioteki spalili celowo, nie w wyniku żołnierskich walk. Te niemieckie zbrodnie nigdy nie zostały odpowiednio ukarane, a tylko nielicznych sprawców dosięgła ręka sprawiedliwości. O tym opowiada ta rozliczeniowa książka. Autorzy nie kończą jednak narracji na II wojnie światowej. Opisują też dzisiejsze relacje polsko-niemieckie, które są zakłamane i to głównie z winy naszego sąsiada zza Odry, choć nie bez udziału funkcjonującego w Polsce obozu zdrady.[...]

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 94(100)"1939/1945" (1 egz.)
Book
In basket
Żółkiewski pogromca Moskwy : biografia / Wojciech Polak. - Kraków : Biały Kruk, 2020. - 343, [1] s. : ilustracje (głownie kolorowe) ; 24 cm.
Żółkiewski! Gdy w Moskwie słyszeli to nazwisko, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów. Stanisław Żółkiewski - to nazwisko bohaterskiego Lechity odtąd miało stać się aż po dziś dzień synonimem męstwa i mądrości oraz zdolności do ostatecznego poświęcenia w walce za wiarę i Ojczyznę. W zgiełku pól bitewnych, ale i w skrytości dyplomatycznych zabiegów Stanisław Żółkiewski wraz z innymi wielkimi Polakami tamtej epoki wykuwał mocarstwową Rzeczpospolitą. Za jego życia państwo nasze staje się największą potęgą militarną i gospodarczą na kontynencie, co wspierane jest niespotykaną kreatywnością kulturalną. Rzeczpospolita osiąga największe rozmiary w swych dziejach, jej wschodnia granica znajduje się 200 km od Moskwy. W 1620 r. Stanisław Żółkiewski poniósł śmierć na polu walki w starciu z wojskami tureckimi pod Cecorą. Poległ nie tylko w obronie swojego kraju. Rzeczpospolita pełniła bowiem zaszczytną, ale i trudną rolę Przedmurza Chrześcijaństwa; z tego zdania wywiązywała się znakomicie, mimo iż tzw. Europa już wtedy nie była skłonna do wdzięczności. Fascynująca biografia hetmana Żółkiewskiego - powstała w 400. rocznicę jego śmierci - nie tylko jest wciągającą lekturą napisaną przez wybitnego historyka i patriotę, prof. Wojciecha Polaka, ale też wciąż aktualną wskazówką dla współczesnych pokoleń. Najwyższy poziom edytorski, godny wspaniałego jubileuszu. Świetnym dopełnieniem tekstu jest ponad 140 ilustracji dokumentujących epokę. [okł.]
a
Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Prymas Wyszyński : ojciec ojczyzny : biografia / Czesław Ryszka. - Kraków : Biały Kruk, 2020. - 414, [2] strony : fotografie ; 20 cm.
W czasach komunistycznego sztormu stanął za sterem łodzi polskiego Kościoła. Bohatera tej książki, Prymasa Tysiąclecia, wyróżniały siła moralna, odwaga i upór, co pozwalało mu nawet w więzieniu trwać niezłomnie w decyzjach głęboko przemodlonych i przemyślanych. Żył i posługiwał w czasach dwóch totalitaryzmów - najpierw niemieckiego narodowego socjalizmu, a potem sowieckiego komunizmu, które zaciekle zwalczały Boga i katolicką wiarę. Wobec inwigilacji, prowokacji, przesłuchań i uwięzienia, Prymas Tysiąclecia pozostał nieugięty w służbie Bogu i Ojczyźnie. Wzór ojcostwa otrzymał najpierw ze szczęśliwego rodzicielskiego domu, a potem starał się naśladować ojcostwo samego Stwórcy - wobec braci kapłanów, biskupów, wszystkich rodaków. Wziął też niewątpliwie wzór ze swego poprzednika na prymasowskiej stolicy, o którym z podziwem mówił: „Tak często radowałem się myślą, że w niezwykle trudnej sytuacji Kościoła w Polsce błogosławieństwem jego jest Sternik, pewną dło­nią prowadzący poprzez męki. Człowiek czuł się dziwnie spokojny w pobliżu prymasa Hlonda”. Dziś można powiedzieć: „Człowiek czuł się dziwnie spokojny w pobliżu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego”. Nauczał „tak, tak; nie, nie”, wychowywał nie tylko do miłości Boga i bliźniego, ale także do patriotyzmu. Swoim postępowaniem dawał przykład, troszczył się, prowadził i bronił. Brał na siebie odpowiedzialność, której się nie bał. W tej bardzo bogatej biografii znakomity pisarz (autor przeszło 80 książek!) Czesław Ryszka ukazuje nam fascynującą postać Sternika Kościoła w przeróżnych aspektach, od nauczyciela po męża stanu. Od narodzin do dnia śmierci, ale i po niej, bo opisuje przejawy kultu, który doprowadził tego wielkiego pasterza i Polaka ku chwale ołtarzy. W tle opowieści mamy cały czas współczesną historię i wielkie jej postaci ze św. Janem Pawłem II na czele. Nie brak opisów wydarzeń mało znanych a dramatycznych. Książka „Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny” to kompendium wiedzy tak o bohaterze książki, jak i jego epoce, wzbogacone 189 dokumentalnymi zdjęciami; prawdziwy niezbędnik w obliczu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie. Nawet, jeżeli nie możemy wyruszyć osobiście, to przynajmniej – i aż! – możemy to uczynić, śledząc relacje wytrawnego wędrowca. Słynny pisarz i satyryk Marcin Wolski prowadzi nas bowiem po najróżniejszych zakamarkach globu. W charakterystyczny dla siebie sposób, z polotem i humorem, opowiada chociażby o spotkaniu z ludożercami, nurkowaniu z rekinami, dziwnym pięknie i smutku kubańskiej niewoli, czy wiecznej wiośnie na Hawajach. Pasjonują go na równi przyroda i historia. Dzięki niemu dalekie kraje zdają się być nam na wyciągniecie ręki.[okł.]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Oddział dla dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 913(100) (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia Dorośli
Brak informacji o dostępności: sygn. 2P (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again